نه گفتن، هنری گرانبها
از مواردی که در طول زندگی همگان رخ می دهد و بسیار مهم است که از آن سربلند بیرون بیایند مواقفی است که باید آدمی «نه» بگوید. همانطور هم که همگان می دانیم اولین عبارتی که در ظهور اسلام هم از سوی خدا مطرح شد عبارت "لا اله الا الله" بود که با «نه» شروع می شود. «نه»  عبارتی است ساده در  همه زبان ها ولی به کار بردن آن از سوی افراد با سختی و دشواری رو به رو است.
رفتار ما با نهج البلاغه
معارف و مطالب موجود در نهج البلاغه بسیار والا و ارزشمند است ولی چقدر نسبت به آن توجه داشته و داریم؟
چقدر مطالعه این کتاب را در برنامه خود قرار داده ایم؟!
دین بزرگ ما نسبت به پیامبر(صلی الله علیه و آله)
یکی از وظایف و فرایض برای ما آن دینی است که خداوند نسبت به اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) قرار داده است و آن دین بزرگ چیزی نیست جز مودت نسبت به اهل بیت(علیهم السلام). و البته فرق است بین مودت و محبت. مودت به معنی محبت به همراه نشان دادن و بروز دادن در عمل است. و بخش اعظمی از این مودت کسب معرفت نسبت به آن حضرت و خاندان بزرگوار ایشان است.
ملاک محبت و مودت
داشتن محبت زبانی پایان کار نیست. همانطور که خداوند در قرآن می فرمایند که همین که مردم ادعای محبت و علاقه مندی نسبت به خدا را بیان کنند کافی نیست، بلکه باید در عمل نیز این مودت را نشان دهند، و این محقق نشود مگر با تبعیت از پیامبر و اهل بیت(علیهم السلام).
آفت حب
حب می بایست همراه با توجه و معرفت باشد، تا دچار افول و آسیب نشود. لذا به عبارت بهتر ما مکلف هستیم به کسب معرفت نسبت به اهل بیت(علیهم السلام).
نقش توجه به نهج البلاغه
بنا به مقدمات و توضیحات داده شده یکی از اصلی ترین منابعی که می توان به وسیله آن کسب معرفت نمود نهج البلاغه است. به صورتی که حتی می توان گفت فرا گیری آن بر هر شیعه ای لازم است زیرا معرفت نسبت به حجت خدا(که امیرالمؤمنین(علیه السلام) ) باشد لازم است.
تقیّد به تعلیم و تعلم به صورت هم زمان
یکی از نکاتی که در طول مسیر کسب معرفت از نهج البلاغه می بایست به آن توجه داشت تبلیغ و تعلیم آموزه های معرفتی است برای هر فرد. به این معنی که هر شخص به هر اندازه که کسب معرفت داشته است به افراد فاقد آن بیاموزاند. و لذا این تفکر که حتماً آدمی باید به یک درجه بسیار والایی از معرفت دست یابد و بعد به سراغ تعلیم رود درست نیست. زیرا آدمی می تواند در طول مسیر همواره هم بیاموزد نسبت به ندانسته های خود و هم بیاموزاند نسبت به آنچه که می داند.
واژه شناسی اسم "نهج البلاغه"
«نهج» به معنی راه و روش است. « بلاغه» به معنی انتقال تمام و کمال مفهوم ذهنی در کلام و سخن است. تعریف دیگری نیز از « بلاغه» وجود دارد و آن خوب حرف زدن و حرف خوب زدن تؤاماً است. این کتاب از منظر بلاغت در حدی است که می توان با اطمینان گفت بعد از قرآن در مقام دوم قرار می گیرد.
تألیف نهج البلاغه
بسیاری به اشتباه مؤلف این کتاب را امیرالمؤمنین(علیه السلام) معرفی می کنند. در حالی که این کتاب
مقدمه